Дискусії, зауваження та маніпуляції: децентралізація «по-вінницьки»

Триває реформа децентралізації в Україні. На даний момент у Вінницькій області створено 37 ОТГ. Принцип добровільності до 2020-го року є визначальним у формуванні об’єднаних громад. Нещодавно був представлений новий Перспективний план адміністративного устрою регіону, який є дорожньою картою для створення нових спроможних адміністративних одиниць. Дискусії щодо нового вигляду області пройшли під час засідання комісії з питань бюджету фінансів та обласних програм Вінницької обласної ради. До чого прийшли депутати та автори нового проекту, розповість кореспондент Vlasno.info.


Об этом сообщает tod-news.in.ua со ссылкой на СМИ.

Згідно із новим Перспективним планом, який ще має прийняти Вінницька обласна рада та Кабінет Міністрів України, територія Вінниччини має бути розділена на 68 нових ОТГ. Згідно із Законом України "Про децентралізацію" громади повинні бути спроможними для об’єднання. За новими рекомендаціями Міністерства регіонального розвитку, спроможність громади визначається кількістю населення (7 тисяч чоловік) та територією в 200 квадратних кілометрів.

Новий Перспективний план створили тому, що у попередньому, в якому було 108 ОТГ, Уряд зміг визнати спроможними лише лише 58 ОТГ. Тому та концепція була недієвою.

На думку голови комісії з питань бюджету фінансів та обласних програм Геннадія Мазура, новий Перспективний план – це лобіювання певних бізнес інтересів. Проте, чиїх, не назвав.

— Один з головних критеріїв – принцип добровільності. Центром розвитку місцевого самоврядування проведена велика робота, проте мене дивує лобіювання певних бізнес-інтересів. Цей проект, на мою думку, йде врозріз інтересам громад.

Геннадій Мазур також стверджує, що Вінницький центр розвитку місцевого самоврядування тисне на сільських та селищних голів, щоб ті об’єднувались. Було піднято питання приєднання села Гранів до Краснопільської ОТГ, замість створення Гранівської ОТГ.

— Краснопільська ОТГ зараз – це 4,5 тисячі людей. В Гранові дві тисячі. Гранівська ОТГ може створюватись, як захоче, за принципом добровільності. Перспективний план цьому ніяким чином не загрожує, — каже радник з питань децентралізації Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Євген Шаповалов.

Було піднято питання по селу Оляниця Тростянецького району, яке повинно стати частиною Ладижинської ОТГ. Та питання переходу двох сіл Тульчинського району до Ладижинської ОТГ.

— Є два питання, і вони йдуть паралельно, — говорить Євген Шаповалов. — Є добровільність об’єднання, а є адміністративно-територіальний устрій, який буде встановлений в 2020-му році. Є ідея до Гайсина та Ладижина доєднати суміжні територіальні громади. На даний час це просто проект, який треба ще затвердити на сесії Вінницької обласної ради, а потім на засіданні Кабміну. Ми внесли зміни, Оляниця буде в Тростянецькій ОТГ, проте за кілометражем вона ближче до Ладижина. Бо так вирішила територіальна громада.

Наступним розглядалось питання, чому села Журавне та Уладівка Літинського району "йдуть" до Іванівської ОТГ. За словами депутата Вінницької обласної ради Олександра Кручинюка, населення Журавне хоче до Хмільника, бо населення цих сіл там працює.

— Журавлин та Уладівка ближче до Іванова, ніж до Хмільника. Так є питання дороги, її практично немає. Так що вона там зовсім не потрібна? На 2019 рік вже є проект, виділені кошти на ремонт дороги Іванів-Уладівка, на це виділяють 4,6 мільйона з бюджетів громад. Також одним з головних питань – рівномірний розвиток громад та наближення послуг для населення, а це ближче робити в Іванові. Принцип добровільності залишається. Журавне може спокійно приймати рішення та доєднатись до Хмільника, проте такого рішення на даний час немає, — пояснює Євген Шаповалов.

Також пан Шаповалов зазначив, що до 2020-го року громади можуть об’єднуватися всупереч Перспективному плану, і робити це добровільно. Тоді просто буде внесено зміни до перспективного плану.

Піднімалось питання добровільного об’єднання Костянтинівки Липовецького району та Староприлуцької ОТГ.

— Для того, щоб вони об’єдналися, повинно бути рішення органу місцевого самоврядування. Таке буває, що громада хоче, а влада нічого з цим не робить. Село поділено на дві частини, і це є демократія. Не завжди згоди дійдеш. З Костянтинівки люди працюють в Турбові, там навчаються їх діти. Якщо вони хочуть, то хай вирішують та приєднуються до Староприлуцької ОТГ, — пояснює Євген Шаповалов.

Згідно із новим Перспективним планом деякі громади будуть укрупнюватись та змінюватись.

— За принципом добровільності в нас з’явилися деякі громади, які не є спроможними. За чотири роки реформи вони не створили місцевих комунальних підприємств, не покращили інфраструтуру та головне – не покращили надання адміністративних послуг. Добровільність колись закінчиться. Бюджети районів розбалансовуються, бо виривається економічні центри, — говорить Євген Шаповалов.

Проте прийняття Перспективного плану Вінницькою обласною радою може бути не обов’язковим. Законопроект номер 9441 передбачає прийняття Перспективного плану Кабінетом Міністрів незалежно від ради області.

Читайте також, Суперечки та непорозуміння викликав новий розподіл Вінниччини на ОТГ

Фото: Андрій Оленін


Джерело статті: “http://vlasno.info/politika/vlada/mistseva/item/28682-dyskusii-zauvazhennia-ta-manipuliatsi”

 

СМАРТ-БЛОГИ

Новости регионов