Найглибший каньйон Антарктиди може розтанути


Вчені NASA заявили про те, що каньйон під льодовиком Денмана у Східній Антарктиці, повністю заповнений льодом, може дуже швидко розтанути. Навколишні льодовики відходять і стають тоншими, в ущелину надходить тепла океанічна вода, яка "роз’їдає" років, повідомляє ВВС.

Об этом сообщает Футляр от виолончели

Цей каньйон – найглибша наземна ущелина на Землі. Якщо весь лід у ній розтане, це призведе до підйому рівня моря на 1,5 метра. Разом з тим, наскільки швидко це може статися, вчені поки не можуть сказати, оскільки на швидкість танення впливають кілька факторів.

Каньйон під льодовиком Денмана тільки нещодавно отримав статус найглибшої континентальної (тобто, не заповненій водою) западини — в сім разів більш глибокої, ніж берег Мертвого моря на Близькому Сході. Це викликало до нього підвищений інтерес вчених.

Дослідники побоюються, що каньйон може стати "ахіллесовою п’ятою" Антарктиди: чим далі відступає льодовик, тим більше теплої води надходить в ущелину. Це, в свою чергу, може прискорити танення інших льодовиків Антарктиди.

На даний момент Антарктида втрачає велику частину льоду з іншого боку – на заході. Льодовики ж східної частині континенту вважаються в цілому стабільними, що важливо для всієї континентальної системи. До недавнього часу найбільш нестабільним тут вважався льодовик Тоттен, який тане за півметра в рік. Нове ж дослідження NASA показує, що саме льодовик Денмана може бути найуразливішим – за 22 роки його лінія зіткнення з океаном відступила на п’ять-шість кілометрів.

З урахуванням глибини каньйону та його геометрії, це створює ще більш сприятливі умови для "ідеального злочину" — масового танення антарктичних льодовиків за принципом доміно. Разом з тим, для більш точних прогнозів науковцям не вистачає даних про рух теплої води з океану.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше 11 тисяч вчених зі 153 країн світу заявили про настання "кліматичної надзвичайної ситуації". За їхніми словами, в разі, якщо існуючий порядок не буде переглянутий, не можна буде уникнути "невимовних людських страждань".


Джерело статті: “https://dt.ua/TECHNOLOGIES/nayglibshiy-kanyon-antarktidi-mozhe-roztanuti-342721_.html”

 

СМАРТ-БЛОГИ

Новости регионов