“ДКС” та невстановлений Колпашніков: українське судочинство забезпечило безхмарне проведення “IT-свята” в Москві

Читать на русском

“ДКС” та невстановлений Колпашніков: українське судочинство забезпечило безхмарне проведення “IT-свята” в Москві

“ДКС” та невстановлений Колпашніков: українське судочинство забезпечило безхмарне проведення “IT-свята” в Москві

В Москві 23 травня 2023 року відбулася знакова для їхньої IT-галузі подія – конференція Data Center Design & Engineering (DCDE), головним спонсором якої виступила російська компанія ЗАТ “Діелектричні кабельні системи” (“ДКС” – компанія, напряму пов’язана з ВПК країни-агресора).

Це “IT-свято” міг би зіпсувати Київський апеляційний суд, від якого в цей же день Генпрокуратура України чекала підтвердження законності рішення суда першої інстанції про арешт акцій ПрАТ “Діелектричні кабельні системи України” (“ДКСУ”). Підстав начебто вистачало: взяти хоча б той факт, що співвласник та гендиректор ЗАТ “ДКС” Дмитро Колпашніков (на колажі) одночасно є співвласником та головою наглядової ради української ”ДКСУ”. Але суд вирішив перенести розгляд вдповідної справи. Мовляв, і Колпашнікови можуть бути різні, і все одно ще одну апеляцію по “темі ДКС” скоро розглядати треба.

Про результат розгляду 23.05.2023 року Київським апеляційним судом відповідної справи KВ повідомов Олег Якобчук – директор ТОВ “НВП “Магістр” (депозитарна установа, яка обліковувала акції “ДКСУ”, поки НКЦПФР не позбавила її ліцензії за надто активний спротив намаганню під час війни вивести ці акції в безпечну юрисдикцію країни ЄС).

“Я прийшов на засідання суда, бо слідкую за цими подіями. На жаль, розгляд справи було перенесено на 30 травня за рішенням судді, щоб розглянути її разом з іншою справою, що також стосується ПрАт “ДКС”. Цікаво, що під час розгляду справи директор “ДКСУ” Олександр Горбачев заявляв, що очолювана ним компанія немає ніяких зв’язків з Росією, а він особисто з початку війни не має жодних справ і відносин з Дмитром Колпашніковим. При цьому, з відкритих джерел (фінансова звітність тощо) усім відомо, що останній продовжує займати посаду голови наглядової ради ПрАТ “ДКСУ” та, незважаючи на агресію РФ, і після 2014 року отримує дивіденди в Україні, які потім підтримують військову міць РФ. Як громадянин Росії він платить там податки з отриманих тут прибутків, я вже не кажу про безпосередню участь російської “ДКС” у проєктах Міноборони РФ. Крім того, на засіданні суду навіть було піднято питання, чи точно голова наглядової ради ПрАТ “ДКСУ” Дмитро Колпашніков та гендиректор російської ЗАТ “ДКС” це одна і та сама людина та чи точно українська компанія має зв’язки з російською. Про те, що в сучасному світі цей факт, виявляється, складно перевірити, а людину точно ідентифікувати, було дуже дивно чути”,- розповів Якобчук.

Директор ТОВ “НВП “Магістр” впевнений, що у Олександра Горбачева, якщо вже він вирішив остаточно “відвернутися від москви”, були всі важелі, щоб хоча б намагатися замінити Колпашнікова на посаді голови наглядової ради “ДКСУ”. Горбачов, як керівник та співзасновник української компанії, міг ініціювати відповідну процедуру, а представник співзасновника з Італії (“Adventus International s.r.l”) міг просто змінити свого представника, але цього зроблено не було.

Зазначимо, 30 травня 2023 року Київський апеляційний суд планує розглянути скаргу Генпрокуратури України на рішення Печерського районного суду від 17.04.2023 року, яким прокурарам було відмовлено в арешті акцій ПрАТ “ДКСУ” (справа № 757/10419/23-к). Схоже, саме разом з цією справою Київський апеляційний суд 23.05.2023 року вирішив розглянути і справу № 757/17235/23-К – скаргу ПрАТ “ДКСУ” на рішення того ж Печерського суду від 01.05.2023 року, яким з подачі Генпрокуратури арешт на 100% акцій ПрАТ “ДКСУ” в Центральному депозитарії іншим суддею все ж таки було накладено.

Тобто 1 травня правоохоронні органи України змогли заблокувати схему виведення цінних паперів та активів “ДКСУ”, які належать росіянам, у безпечну юрисдикцію для уникнення санкцій та конфіскації. Але Київський апеляційний суд таке рішення 23 травня не підтримав.

“Вивід акцій і активів цієї компанії з під санкцій і конфіскації в Україні планується. Саме для того, щоб цьому перешкодити, 1 травня 2023 року Печерський районний суд і наклав арешт на всі 100 % акцій ПрАТ “ДКСУ” в Центральному депозитарії. Справа в тому, що співвласник ПрАТ “ДКСУ” Олександр Горбачов, який відповідно до статуту цього ПрАТ та українського законодавства має переважне право на придбання акцій інших співзасновників, надав власнику 75% акцій із Італії (“Adventus International s.r.l”, де засновником є той самий вищезгаданий Дмітрій Колпашніков) згоду на продаж цих 75% акцій компанії “FLORIS SOCIETA” (Італія). Згода Горбачовим надана в Італії, викладена італійською мовою, в цій же країні вже підписаний і договір купівлі-продажу цих акцій. Це було зроблено, щоб в ПрАТ “ДКСУ” формально вже не було ніяких росіян. На жаль, підписаний за кордоном договір, згідно п. 14 ч. 12 ст. 36 Закону України “Про ринки капіталу та організовані товарні ринки”, не потребує обов’язкової участі інвестиційної фірми – торговця цінними паперами. Зазначені положення цього закону є нормальними у мирний час. А ось у воєнний час це порушує національні інтереси, бо може призвести до того, що будь-які росіяни зараз за цією схемою можуть спасти свої активи від конфіскації в Україні”,- пояснив KВ екскерівник ТОВ “НВП “Магістр”, ексдепутат Київради Володимир Левін.

Таким чином, конференція Data Center Design & Engineering (DCDE), яка відбулась в москві 23.05.2023 року у готелі "Holiday Inn Moscow Sokolniki", нічим з української сторони затьмарена не була. На офіційному сайті цього заходу повідомлялося, що він проводився для спеціалістів у галузі будівництва, оснащення та експлуатації центрів обробки даних, фахівців з систем електропостачання, автоматизації та розподілу енергії. Зазначалося, що там представник головного спонсору (ЗАТ “ДКС”) виступить з доповіддю про розвиток нових телекомунікаційних проектів.

“Гендиректор ЗАТ “ДКС” Дмітрій Колпашніков теж був на цій конференції в присутності членів уряду РФ. Дуже прикро, що він при цьому не був засмучений рішенням українського суду і не розповідав колегам про те, що Україна така погана – забирає італійські активи компанії, яка підтримує військово-промисловий комплекс терористичного світу. Я продовжую стверджувати, що діяльність явно пов’язаної з російськими спецслужбами ПрАТ “ДКСУ” в Україні повинна бути повністю припинена через можливий доступ до інформації про нашу систему оборони та інші силові структури, а усі активи цієї компанії мають бути передані під управління Міноборони України. Але НКЦПФР та деякі наші судді цей процес явно саботують. Нікого не звинувачую в корупції, але, здається, саме на це явище російські власники “ДКС” в нашому випадку останній рік і розраховують,- заявив Володимир Левін.

Нагадаймо, що ПрАТ “ДКСУ” було зареєстроване в Києві у липні 2000 року. Власники крупних пакетів акцій цієї компанії – італійська компанія “Adventus International s.r.l” (75%) та громадянин України, мешканець Києва Олександр Горбачев (25%), який також є керівником “ДКСУ”. Кінцевими бенефіціарами даного ПрАТ є той же Горбачев (частка статутного капіталу – 25%), громадянка Італії Сільвія Реперторіо (25,54%), а також двоє громадян Росії – мешканці Москви Дмітрій та Свєтлана Колпашнікови (по 12,82%).

ЗАТ “ДКС” функціонує у Росії з 1998 року. У багатьох відкритих джерелах є інформація, що одним із співзасновників російського “ДКС” у кінці 90-х років минулого століття був італійський підприємець Марко Чекконі. Його партнерами тоді стали згаданий вище Дмітрій Колпашніков та ще один росіянин – Вадім Рибачук (наразі – член ради директорів вказаної російської компанії).

Останній є людиною напряму наближеною до влади РФ: у 2011 році виконував обов’язки губернатора Твєрскої області, був депутатом позаминулого скликання міської думи Твєрі (з 2012 року) від партії президента РФ Владіміра Путіна “Єдіная Росія”, а з 2019 року очолює “общєствєнную палату Твєрской області”.

При цьому з минулого року Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) своїми діями почала явно допомогати виведенню бізнес-активів російських бізнесменів з України до Європи.

З приводу цієї ситуації ТОВ “НВП “Магістр” у період з жовтня 2022 року по січень 2023 року направило до Ради національної безпеки та оборони (РНБО) і Верховної Ради (ВР) низку звернень. В них йшла мова про сумнівні вимоги НКЦПФР та зазначалося, що ПрАТ “ДКСУ” фактично є дочірнім підприємством компанії DKC Internationale (“ДКС”), яка обслуговує міністерство оборони РФ і підприємства ВПК РФ.

“Цієї компанією розроблений Центр обробки даних МО РФ, Центральний архів МО РФ, Координаційний центр уряду РФ. Компанія обслуговує суднобудівний комплекс “Звєзда” РФ, роботу прокуратури РФ, ПАТ “УМПО” (виробник турбін для літаків повітряно-космічних сил РФ), АТ “НПО “Сплав” (виробник ракет для реактивних системи залпового вогню “Град” та “Смерч”) тощо. Також компанія з 2014 року працює в Ірані та, ймовірно, обслуговує його ВПК, зокрема і виробляє деталі для “Шахедів”, ракетних комплексів тощо”, – інформували в “НВП “Магістр”.

8 листопада 2022 року Нацполіція України відкрила відповідне кримінальне провадження №12022000000001104. Незабаром слідчі попередньо встановили, що Дмітрій Колпашніков дійсно сплачує податки в РФ, таким чином фінансуючи воєнне вторгнення в нашу державу, а власники ПрАТ “ДКСУ”, за участі посадових осіб НКЦПФР, намагаються номінально змінити бенефіціарів вказаної компанії з метою уникнення кримінального відповідальності та виведення з-під можливої конфіскації свої бізнес-активи в Україні.

Що стосується “НВП “Магістр”, то ця компанія поплатилась ліцензією саме за те, що відмовилась виконувати вимоги НКЦПФР, фактично направлені на виведення цінних паперів ПрАТ “ДКСУ” в італійську юрисдикцію. Наразі ця депозитарна установа оскаржує рішення регулятора в суді.

Також KВ повідомляла, що у квітні 2023 року, на фоні скандалу з витоком важливих розвідувальних даних щодо війни в нашій країні на рівні державних структур США, у владних кабінетах України активно обговорювалося питання передачі активів ПрАТ “ДКСУ” під управління Міноборони України.

Це було (і лишається) зумовлено “корінням” та специфікою діяльності ПрАТ “ДКСУ”, яке протягом двох десятиріч продає свою продукцію (кабельні системи, електрощитове обладнання, відеокамери, сервери тощо) різним державними структурам України, а через посередників – навіть нашому оборонному сектору. Фахівці стверджують, що таким чином інформація про замовника та його об’єкти (про будівлі, електричні підстанції, параметри сховищ та ін.) цілком може потрапляти до російських спецслужб.