Китай вирішив прискорити будівництво газопроводу з Туркменістану замість "Сили Сибіру-2" від Путіна,

путін,сі,цзіньпін

Китай вирішив прискорити будівництво центрально-азіатського трубопроводу для імпорту газу з Туркменістану, замість запропонованого Росією проєкту газогону "Сила Сибіру-2", який просував особисто Владімір Путін.

Про це повідомляє Reuters із посиланням на неназваних китайських чиновників.

За словами співрозмовників агентства, Пекін прагне зміцнити зв’язки з Центральною Азією в рамках своєї ініціативи "Пояс і шлях".

Будівництво газопроводу з Туркменістану, який перетинає ще три центральноазіатські країни, було заморожене через десять років після початку через складнощі у переговорах. Але нещодавні спроби Москви запропонувати Китаю побудувати другий трубопровід із Сибіру дають Пекіну важіль для просування центральноазійського проєкту.

Виступаючи минулого тижня на першому саміті центральноазіатських лідерів у Китаї, Сі Цзіньпін закликав прискорити прокладку цього трубопроводу, який стане четвертим газогоном до Китаю з цього регіону

"Центрально-азіатські трубопроводи вважаються наріжними інвестиціями в енергетичний і геополітичний простір Китаю. Це канал постачання зі стратегічною цінністю, який переважує комерційні занепокоєння", – зауважив офіційний представник китайської державної нафтової компанії, знайомий із глобальною стратегією China National Petroleum Corp (CNPC).

Минулого тижня CNPC відновила техніко-економічне обґрунтування будівництва ділянки газопопроводу у Китаї. За словами представника компанії, її будівництво може розпочатися наступного року. Окремо офіційний представник CNPC повідомив, що команда компанії "очікують мандат" на переговори щодо комерційних умов проєкту.

Читайте також: Туреччина, Азербайджан і Туркменістан домовилися створити маршрут для експорту туркменського газу в обхід Росії

Китай може врешті-решт реалізувати обидва проєкти, щоб задовольнити свої величезні довгострокові потреби в газі, але надає перевагу Туркменістану, кажуть представники китайської промисловості. Вони пояснюють, що Пекін давно розглядає Центральну Азію як територію для розширення торгівлі, безпечного постачання енергії та підтримки стабільності у своєму колись неспокійному західному регіоні Сіньцзян.

Багаторічні контракти на десятки мільярдів доларів на постачання газу через обидва трубопроводи задовольнять 20% поточного попиту Китаю.

За проведеними у 2014 році оцінками, вартість добудови газогону з Туркменістану становила $6,7 млрд, він щороку транспортуватиме 30 мільярдів кубометрів газу.

У 2022 році Китай імпортував 35 мільярдів кубометрів газу на суму $10,3 млрд через три трубопроводи з Туркменістану в порівнянні з 16 мільярдами кубометрів через один трубопровід із Росії на суму близько $4 мільярдів.

За даними китайської митниці, Китай платить приблизно на 30% більше за туркменський газ, що постачається трьома існуючими трубопроводами з 2009 року, ніж за газ із Росії, яка почала транспортувати паливо зі Східного Сибіру наприкінці 2019 року.

Нещодавні спроби Москви пришвидшити реалізацію проєкту "Сила Сибіру 2" через Монголію та нещодавня пропозиція Алмати про постачання газу до Китаю через Казахстан дали CNPC важіль впливу для завершення туркменського з’єднання, сказав офіційний представник CNPC і це одне джерело в галузі.